-Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, në kuadër të konkluzioneve të NATO-s, nënvizoi nevojën që të mbeten të hapura kanalet e komunikimit me Turqinë dhe të zgjidhen mosmarrëveshjet përmes dialogut. Gjithashtu theksoi se Ankaraja nuk ngriti as çështjen më të vogël për ishujt dhe marrëdhëniet greko-turke, ndërsa shtoi se mesazhi i dërguar nga NATO ishte i qartë: Aleanca […]

Read more

-Pozitive janë konkluzionet e ditës së parë të Samitit të NATO-s në Madrid, që përfundon sot. Kryeministri Kyriakos Mitsotakis gjatë ardhjes së tij në Samitin e NATO-s, u referua në sfidat gjeopolitike dhe të mbrojtjes së integritetit territorial dhe sovranitetit, duke i dërguar mesazhe të qarta Turqisë, të cilën e kritikoi për sjellje oportuniste dhe […]

Read more

-Gjatë një darke që shtroi Mbreti i Spanjës Felipe për nder të pjesëmarrësve në Samitin e Lartë të NATO-s, kryeministri Kyriakos Mitsotakis u takua me presidentin e SHBA-së Joe Biden, por dhe me udhëheqës të tjerë të huaj,si presidentin francez Emmanuel Macron,kryeministrin britanik Boris Johnson dhe kryeministrin japonez Fumio Kishida. Sipas informacioneve, bisedimet u zhvilluan […]

Read more

-Turqia duhet të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të të gjitha vendeve anëtare të BE-së, referohet në tekstin e konkluzioneve të Samitit të Lartë, ndërsa Këshilli Evropian shprehu shqetësimin e tij të thellë për veprimet dhe deklaratat e përsëritura të Turqisë. Qeveria greke është absolutisht e kënaqur me mbështetjen e BE-së, ndërsa kryeministri Kyriakos Mitsotakis […]

Read more

-Në Samitin e Lartë dy ditor të 27 liderëve evropianë që fillon sot në Bruksel, kryeministri Kyriakos Mitsotakis do të parashtrojë çështjen e revizionizmit turk. Në qendër të Samitit do të jetë forcimi i sigurisë dhe stabilitetit në kontinentin evropian, i cili kërcënohet nga lufta në Ukrainë. Gjithashtu do të diskutohen pasojat e saj në […]

Read more

  -Kryeministri Kyriakos Mitsotakis do të ketë një takim me Ministrin e Industrisë dhe Teknologjisë së Lartë të Emirateve të Bashkuara Arabe, Dr. Sultan bin Ahmad Sultan Al Jaber, në Pallatin Maksimos. Delegacioni qeveritar i kryesuar nga Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë së Lartë të HAE Dr Sultan Al Jaber, do të ndodhet sot dhe […]

Read more

-Kryemnistri Kyriakos Mitsotakis në mbledhjen e Këshillit të Ministrave që do të zhvillohet në orën 11:00, do të parqesë programin e ri të subvencionimit për trajtimin e shtrenjtësisë së karburanteve dhe fuel pass. -Kryeministri Kyriakos Mitsotakis në një intervistë për Capital.gr dërgon një mesazh të qartë për të gjithë, se ekonomia greke është e sigurt […]

Read more

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias, duke shkuar në takimin e 9-të të Këshillit të Asociimit BE-Egjipt, i cili u zhvillua të Dielën (19/6) në Luksemburg, dërgoi mesazhin se Egjipti është një vend me rëndësi kyçe për Evropën dhe se marrëdhëniet midis Bashkimit Evropian dhe Egjiptit duhet të zhvillohen. “Pikëpamja greke është se Egjipti është […]

Read more

Eurogrup-i hapi “Dritën jeshile” për daljen e Greqisë nga mbikëqyrja e zgjeruar pas 20 Gushtit, duke konfirmuar parashikimet dhe vlerësimet për përmirësimin e treguesve ekonomikë të vendit. -Kryeministri Kyriakos Mitsotakis foli për një sukses të rëndësishëm kombëtar, duke vënë në dukje se mbyllet një cikël i dhimbshëm që u hap para 12 vitesh dhe hapet […]

Read more